2017-18 School Year Class Schedule

*PacWest will be CLOSED on October 31st, Halloween


Mondays 

 

Snohomish – Lovetta Downes, Jamie Rood, Horace Price

STUDIO 1

4:00 Acro B LD

5:00 Jazz III LD -FULL-

6:00 Teen Jazz Company LD

7:00 Jazz IV/V LD 

8:00 Acro C LD

STUDIO 2

 

 

6:00 Hip Hop II (9-12) HP     -FULL-

7:00 Teen Hip Hop II HP

 

STUDIO 3

4:00 (NR) Ballet Conditioning IV/V JR

5:00 Ballet I (5-7) JR -FULL-

6:00 Studio Available

7:00 (NR) Ballet Conditioning III JR

8:00 Teen Lyrical I/II JR

 

Lake Stevens – Kelly Charlton, Molly Pishue, Jen Blair

STUDIO 1

 

4:15 Jazz I (7-9) KPC -FULL-

5:15 Mini Jazz Company KPC

6:00 Hip Hop I (7-9) KPC

STUDIO 2

3:15 Tiny Twos MP/JB-FULL-

3:45 Ballet/Tap (3-4) MP/JB -FULL-

4:30 Teeny Tiny Twinkles Rehearsal MP/JB

5:15 Tiny Twinkles Rehearsal MP/JB

6:00 Ballet/Tap/Jazz (5-7) MP/JB -FULL-


Tuesdays

 

Snohomish – Danielle Golden, Kelly Charlton, Jamie Rood

STUDIO 1

 

 

3:30 Tiny Tumblers (3-4) DG

4:15 Acro A (9-12) DG

5:15 Acro A (5-7) DG

6:15 Acro A (7-9) DG

7:15 Acro A (9-12) DG

STUDIO 2

 

 

 

4:15 Jazz II (7-9) KPC

5:15 Ballet/Jazz I (7-9) KPC

6:15 Ballet/Jazz I (9-12) KPC

 

STUDIO 3

11:00am Tiny Twos JR

11:30am Ballet/Tap (3-4) JR -FULL-

3:15 Ballet/Tap (3-4) JR *Please Call

4:00 Ballet/Tap/Jazz (5-7) JR

5:15 Ballet II (7-9) JR

6:15 Ballet I (7-9) JR

 

Lake Stevens – Ian Howe, Lindsay Johns

STUDIO 1

3:45 Private Lesson IH

4:30 Junior Contemporary Group IH

5:15 Contemporary III IH

6:30 Teen Contemporary Company IH

7:15 Contemporary IV/V IH -FULL-

8:15 Open Contemporary Improv IH

STUDIO 2

3:15 Private Lesson LJ

4:00 Pointe/PrePointe LJ (Dr. Approval Req.)

5:00 Ballet IV/V LJ -FULL-

6:30 Ballet III LJ


Wednesdays

 

Snohomish – Kelly Charlton, Kelly Colegrove, Horace Price, Kim Barth

STUDIO 1

4:15 Junior Jazz Company KPC

5:00 Junior Lyrical Company KPC

6:00 Teen Hip Hop Company HP

7:00 Hip Hop IV/V HP

 

STUDIO 2

4:15 Rhythm Tap IV/V KCole

5:15 Teen Tap Company KCole

6:00 Rhythm Tap II/III KCole

 

STUDIO 3

4:00 Ballet/Tap (3-4) KB

4:45 Ballet/Tap/Jazz (5-7) KB

6:00 Broadway Tap I (9-12) KB

 

Lake Stevens – Lovetta Downes, Will Wiersma

STUDIO 1

4:15 Acro A (7-9) LD -FULL-

5:15 Acro A (5-7) LD -FULL-

6:15 Acro A (9-12) LD -FULL-

7:15 Jazz II (9-12) LD

STUDIO 2

4:15 Hip Hop I (5-7) WW

5:15 Hip Hop I (7-9) WW -FULL-

6:15 Hip Hop I (9-12) WW

7:15 Teen Hip Hop I/II (12+) WW


Thursdays

 

Snohomish – Danielle Golden, Ian Howe, Kim Barth

STUDIO 1

4:00 Acro A (7-9) DG

5:00 Turns/Leaps III/IV/V DG -FULL-

6:00 Lyrical IV/V DG

7:00 Lyrical III DG

STUDIO 2

5:00 Broadway Tap I (7-9) KB

6:00 Broadway Tap II/III KB -FULL-

7:00 Broadway Tap IV/V KB

STUDIO 3

4:00 Hip Hop I/II (7-10) IH

5:00 Adult Hip Hop IH

6:00 Contemporary I (7-9) IH

 

Lake Stevens – Lindsay Johns, Jen Blair

STUDIO 1

 

4:15 Jazz/Hip Hop (3-4) LJ

5:00 Ballet I (5-7) LJ -FULL-

6:00 Ballet I (7-9) LJ

7:00 Ballet IV/V LJ *PLEASE CALL*

STUDIO 2

3:30 Tiny Twos JB -FULL-

4:00 Ballet/Tap (3-4) JB -FULL-

4:45 Ballet/Tap/Jazz (5-7) JB -FULL-

6:00 Turbo Twinkles Rehearsal JB


Fridays

 

Snohomish – Lovetta Downes, Ian Howe

STUDIO 1

Private Lessons LD

STUDIO 2

Private Lessons IH

STUDIO 3

 

 

Lake Stevens – Kelly Charlton, Jen Blair

STUDIO 1

3:30 Petite Jazz Company KPC

4:15 Petite Lyrical Company KPC

STUDIO 2

4:00 Jazz/Hip Hop (3-4) JB -FULL-

4:45 Ballet/Tap/Jazz (5-7) JB

6:00 Ballet/Jazz/Hip Hop (5-7) JB


Saturdays

 

Snohomish - Kelly Charlton, Lindsay Johns, Danielle Golden

STUDIO 1

Private Lessons KPC

STUDIO 2

8:45 Ballet/Tap (3-4) LJ *PLEASE CALL*

9:30 Jazz/Hip Hop (3-4) LJ

10:15 Ballet/Jazz/Hip Hop (5-7) LJ

STUDIO 3

9:00 Ballet/Tap (3-4) DG

9:45 Acro (5-7) DG -FULL-

10:45 Tiny Tumblers (3-4) DG

 

 

Lake Stevens - Closed!


Refer to our 2018 Recital Show Orders below to determine which shows your students' class will be participating in!